Krickelin sätter färg på den franska tillvaron

Vi är så inspirerade av entreprenören Kristin ”Krickelin” Lagerqvist och hennes vackra hus i södra Frankrike och är väldigt glada över att ha fått vara delaktiga i färgsättningen ännu en gång!
Bilden: Kristin kliver in i hallen i deras vackra franska hus. Väggarna är målade med LADY Pure Color i 1140 Sand och ytterdörrens insida med LADY Supreme Finish Silkematt i 12074 Peachy.
Vinbondehus i södra Frankrike
Det gamla vinbondehuset ligger i området Languedoc-Roussillon mellan Toulouse och Montpellier i södra Frankrike. Vinproduktionen gör sig påmind än idag!
– Det är ett äldre hus byggt 1850. Vi har fortfarande kvar en del av originalmöblerna i huset och har kontakt med en äldre man som är uppväxt i huset – det var hans mors familj som byggde huset! I källaren var det full vinproduktion med både press, jäsning och lagring. Faktum är att tre gigantiska ekfat fortfarande stod kvar när vi flyttade in! säger Kristin.
Välkommen in till Kristin med familj! I det gamla vinbondehuset i södra Frankrike spenderar de längre lediga perioder under året. Vilken dröm!
Väggarna i hallen är målade med LADY Pure Color i 1140 Sand och väggarna i vardagsrummet med LADY Minerals i 1140 Sand. Snickerierna är målad med LADY Supreme Finish Silkematt – ytterdörrens insida i 12074 Peachy och dörrfodret till vänster i 0486 Silke.
Färger som vittnar om det franska livet
Under hösten 2023 fick vi äran att hjälpa till med färgsättningen i flera av rummen. Köket målades i himmelsblå 5452 Nordic Breeze, sovrummet i mörkbruna 1623 Marrakesh och vardagsrummet i den beige tonen 1140 Sand – det kan du läsa mer om här. Nu var det dags att även måla hallen, barnens rum, kontoret och flera av snickerierna och detaljerna i huset.
Kristin målar fönstret i kontoret med vår slitstarka snickerifärg LADY Supreme Finish Silkematt i kulören 12074 Peachy från NUANCES.
- Ännu vackrare finish – även på dörrar och lister
- Extremt slitstark
- Suverän utflytning
- Pure matt, Silkematt, Halvblank, Superblank
Vackra, antika inredningsdetaljer förhöjer känslan i huset.
Till sin hjälp hade Kristin vår senaste färgkarta NUANCES och vår kulörrådgivare Annika. Inspirationen kom från den franska tillvaron. En härlig mix!
– Inspirationen har jag fått från livet vi lever i Languedoc – det är mjuka varma toner med vacker patina på fasaderna här. Livet är långsamt, enkelt och njutfullt, säger Kristin.
Det lugna livet i Languedoc påverkade kulörvalen. Väggarna är målade med LADY Minerals i 1140 Sand och snickerierna med LADY Supreme Finish Silkematt i kulören 12074 Peachy.
Kulörvalen
Favoritkulören 1140 Sand har fått följa med till fler rum och fick bland annat sällskap av 5489 Free Spirit i barnens rum. Snickerierna målades i 0486 Silke och 12074 Peachy.
Kristin kämpade på med målningen i hallen med den gedigna takhöjden. Här får både tak och väggar en mjukare känsla med kulören 1140 Sand. För väggar rekommenderar vi LADY Pure Color och för tak LADY Perfection.
- Supermatt, exklusivt utseende
- Unik kulörupplevelse
- Slitstark
- Täckgaranti
- Enkel att måla med – utan dropp och spill
- Vackert och jämnt resultat
- Stort kulörurval
- Täckgaranti
Varje rum överraskar med ett nytt golv. Väggen är målad med LADY Pure Color i 1140 Sand och dörrfodret med LADY Supreme Finish Silkematt i 0486 Silke.
Varma ljusa och levande kulörer förhöjer de vackra stengolven från 1800-talet
Väggarna är målade med LADY Pure Color i 1140 Sand. Dubbeldörren håller på att målas med LADY Supreme Finish Silkematt i 12074 Peachy.
- Supermatt, exklusivt utseende
- Unik kulörupplevelse
- Slitstark
- Täckgaranti
- Ännu vackrare finish – även på dörrar och lister
- Extremt slitstark
- Suverän utflytning
- Pure matt, Silkematt, Halvblank, Superblank
– Golven i huset inspirerade mig till att välja varma ljusa och levande kulörer – detta för att förhöja de vackra stengolven från 1800-talet, säger Kristin.
I ett av barnens sovrum fångas både den blå och den beige tonen från golvet upp med 5489 Free Spirit och 1140 Sand.
Kalkfärg passar husets karaktär
Att både vardagsrummet och kontoret målades med vår kalkfärg LADY Minerals var ingen slump.
– Just LADY Minerals är otroligt till ett hus med högt i tak, mönstrade golv, öppna spisar och en äldre själ, säger Kristin.
Väggarna är målade med LADY Minerals i 1140 Sand och snickerierna med LADY Supreme Finish Silkematt i kulören 12074 Peachy.
- Levande kalkmatt yta
- Unikt uttryck
- Enkelt att lyckas
- Täckgaranti
- Ännu vackrare finish – även på dörrar och lister
- Extremt slitstark
- Suverän utflytning
- Pure matt, Silkematt, Halvblank, Superblank
– Här kan man tydligt se hur det blir mer liv i väggar målade med kalkfärg, säger Kristin.
Kristin gillar den levande känslan som kalkfärg ger inne i kontoret.
Två kulörer på samma vägg ger ett intressant uttryck
Kristin berättar att de i barnens rum ville bryta med en ny kulör, utan att låta den ta över allt för mycket.
– För att bryta av och flirta lite med vårt ljusblå kök valde vi att måla barnrummen med 5489 Free Spirit – en dämpad, grönaktig blå. Men bara 120cm upp på väggen eftersom den hade slukat allt ljus i rummen om vi valt att måla in hela. Tak och resten av väggarna målade vi i 1140 Sand. Detta är ett smart sätt att få till en snygg inredningsdetalj i ett rum tycker jag, säger Kristin.
Vacker kombination med 5489 Free Spirit och 1140 Sand, båda målade med LADY Pure Color.
- Supermatt, exklusivt utseende
- Unik kulörupplevelse
- Slitstark
- Täckgaranti
Så snyggt!
Nöjd med färgsättningen
Kristin tycker att hon fått till en samstämmig röd tråd genom hela huset, utan att det blir för tråkigt.
– Jag är så nöjd! Resultatet blev över all förväntan. Det är en röd tråd genom hela huset – samtidigt överraskande och aldrig tråkigt, säger Kristin.
Väggarna är målade med LADY Minerals i 1140 Sand och snickerierna med LADY Supreme Finish Silkematt i kulören 12074 Peachy.
- Levande kalkmatt yta
- Unikt uttryck
- Enkelt att lyckas
- Täckgaranti
- Ännu vackrare finish – även på dörrar och lister
- Extremt slitstark
- Suverän utflytning
- Pure matt, Silkematt, Halvblank, Superblank
Väggen är målad med LADY Pure Color i 1140 Sand och snickerierna med LADY Supreme Finish Silkematt i 0486 Silke.
Väggen är målad med LADY Pure Color i kulörerna 5489 Free Spirit (nederst) och 1140 Sand (överst).
- Supermatt, exklusivt utseende
- Unik kulörupplevelse
- Slitstark
- Täckgaranti
Fler projekt i det franska huset
Även om Kristin beskriver det franska livet som långsamt, enkelt och njutfullt så står inte tiden stilla i det franska vinbondehuset.
– Just nu bygger vi en trädgård med pool och härliga vilsamma platser att umgås utomhus. Nästa steg är att göra om i källaren där den gamla vinproduktionen hållit till men det projektet ligger några år in i framtiden. Drömmer också om att göra ett rymligt badrum på vinden – ett stort badkar man kan ligga i och kika ut över takåsarna i den lilla byn, säger Kristin.
Vi tackar Kristin för titten och önskar henne all lycka till med huset framöver!
Foto och styling: Kristin Lagerqvist